| Położenie | Przyroda | Zagospodarowanie przestrzenne | Demografia | Organizacje pozarządowe | Komunikacja |
Edukacja | Ochrona zdrowia | Ważniejsze adresy i telefony |

                      PRZYRODA W MIEŚCIE

   Kętrzyn, choć ma charakter zabudowy i zagospodarowania terenu zdecydowanie miejski to nie jest pozbawiony szeregu atrakcyjnych przyrodniczo miejsc, które służą mieszkańcom jako miejsca wypoczynku i rekreacji, za dla drobnych zwierząt stanowią siedlisko, w którym żerują i rozmnażają się.

   Przykładem naturalnego obiektu przyrodniczego jest obszar zalewowy oraz płytkich wód stojących, obfitujący w liczne stanowiska wielu gatunków flory i fauny, czyli użytek ekologiczny „Rozlewisko Wopławka”. Obiekt ten został objęty opieką prawną na mocy Rozporządzenia nr 213 z dnia 7.10.1993r. Wojewody Olsztyńskiego.

   Jest to teren o powierzchni 65,91 ha położony w głównej mierze na gruntach Gminy Kętrzyn, w sąsiedztwie jeziorka miejskiego oraz w bezporednim sąsiedztwie terenów zabudowanych Gminy Miejskiej Kętrzyn.

   Zaznaczyć należy, że znajdujące się w obrębie użytku ekologicznego siedliska wielu gatunków flory i fauny uznane zostały za cenne i godne szczególnej pieczy, także ze względu na fakt występowania tak dużego bogactwa gatunkowego w obrębie dużego siedliska ludzkiego.

   W Kętrzynie znajduje się również 12 drzew uznanych za pomniki przyrody ze względu na szczególne walory (m.in. znaczne rozmiary, piękny pokrój).

   Oprócz naturalnych obiektów przyrodniczych, na swym terenie, mamy także liczne inne obiekty, powstałe z udziałem lub w wyniku wiadomej działalnoci człowieka.

   W Kętrzynie znajdują się liczne parki, skwery i zieleńce, które planujemy w najbliższych latach poddać wielu zabiegom pielęgnacyjnym. Będzie miało to na celu poprawę wizerunku miasta i stworzenie miejsc bezpiecznego wypoczynku. W tym celu planujemy realizację cięć pielęgnacyjnych i formujących oraz wycinek drzew i krzewów (koniecznych ze względów poprawy bezpieczeństwa), odnowienie nasadzeń wieloletnich, realizację nasadzeń jednorocznych, wykonanie nowego zagospodarowania alejek i zieleńców, zakup i montaż nowych ławeczek oraz elementów małej architektury.

   Działania te z uwagi na fakt, że są doć kosztowne planujemy realizować sukcesywnie w kolejnych latach.

  Pierwszym działaniem w tym kierunku było wykonanie w roku 2003 prac w obrębie terenów zielonych w kwartale ulic Sikorskiego, Mielczarskiego, Daszyńskiego, Mazurska. Z poczynionych obserwacji wynika, że to działanie spotkało się z aprobatą mieszkańców - a w szczególnoci dzieci, które korzystają z zamontowanych tam instalacji.

umk